ocieplenie dachu płaskiego
Dachy

Ocieplenie dachu płaskiego

Dach płaski pozwala na zredukowanie kosztów ogrzewania domu. Jednak, aby było to możliwe konieczne jest przygotowanie warstwy termoizolacyjnej, która pozwoli na zredukowanie utraty ciepła. Dlatego tak ważne jest wybranie dobrej jakości materiałów wykorzystanych do budowy ocieplenia.

Izolacja to podstawa

Zapewnienie bezpieczeństwa oraz efektywności ocieplenia dachu płaskiego wymaga zastosowania kilku podstawowych rozwiązań. Muszą być one dopasowane do typu dachu. Jeśli budowany jest dach płaski wentylowany, wówczas ocieplenie układa się bezpośrednio na warstwie stropu.

Natomiast dachy niewentylowane, przed ułożeniem warstwy ocieplenia niezbędne jest usunięcie wszelkie innych warstw, aż do betonowej wylewki. Na tym podłożu układna jest paraizolacja oraz twardy materiał ociepleni owy. Najczęściej wykorzystuje się do tego wełnę mineralną albo deski dachowe czy też twardy styropian. Z racji tego, że w dachu niewentylowanym podkład pod pokrywę dachową jest wykonany na warstwie izolacyjnej, zwykle pełni ona również funkcję warstwy spadkowej. To oznacza, że nie można pominąć ułożenia izolacji paroszczelnej. Jeśli zignoruje się tę warstwę, może się okazać, że będzie ona ciągle zawilgocona. W ten sposób zmniejszą się jej właściwości izolacyjności termicznej. Dodatkowo wilgoć osłabi konstrukcję, co może przyczynić się do zawalenia się dachu lub znacznego uszkodzenia. Dlatego decydując się na dach płaski niewentylowany należy przestrzegać wszystkich zaleceń konstrukcyjnych, by zapewnić bezpieczeństwo.

Różne metody, jeden cel

Niezależnie od wybranej metody ocieplenia, należy przede wszystkim zadbać o to, by była ona dopasowana do typu dachu. konieczne jest uwzględnienie również przeznaczenia dachu. jeśli będzie to dach użytkowy (np. dach zielony), w warstwie ociepleniowej należy uwzględnić również fakt, że na dachu będą rośliny wymagające podlewania i warstwa, która będzie przetrzymywać wodę. Konstrukcja musi być zatem odporna na oddziaływanie zewnętrznych czynników. Tylko, jeśli uwzględni się wszystkie zmienne, można mieć pewność, że ocieplenie dachu będzie działać poprawnie i nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem działania np. wody czy śniegu.

Na rynku dostępnych jest wiele metod pozwalających na wykonanie efektywnego ocieplenia dachu płaskiego. Wybór uzależniony jest od projektu, ale i od możliwości finansowych właściciela budynku. Czasem jednak warto wydać więcej, na lepsze i bardziej dopasowane rozwiązanie, gdyż zwiększy ono poziom oszczędności na ogrzewaniu. Przy wzrastających cenach ogrzewania, strategia ta wydaje się najlepszą metodą na redukowanie kosztów utrzymania domu.