mity o dachach płaskich
Dachy

Mity o dachach płaskich

Choć dachy płaskie zyskują coraz większą popularność, to nadal pojawia się wiele mitów, które skutecznie zniechęcają do ich budowy. Warto je poznać nim zdecyduje się, jakie pokrycie dachowe wybierze się na swój budynek.

Koszty budowy

Pierwszy mit sprowadza się do kosztów budowy dachu. Oczywiście koszt budowy dachu płaskiego jest faktycznie wyższy niż przy dachu skośnym, ale inwestycja ta szybko się zwróci. Jeśli dach jest dobrze zbudowany, ryzyko awarii jest mniejsze. Nie przecieka, a uszkodzenie konstrukcji na skutek złych warunków atmosferycznych (wiatr) jest niskie. Dodatkowo dach płaski jest energooszczędny, a dom z dachem płaskim nie traci szybko ciepła, dzięki czemu zaoszczędzić można na ogrzewaniu. Jest to wydatek, który szybko się zwróci.

Utrzymujący się śnieg i woda

Według mitu na dachu płaskim zalega woda, a także śnieg i trudno jest sobie z tym poradzić. Jednak, jeśli dach został zbudowany przy odpowiednim nachyleniu i przygotowano właściwy system odwodnienia, na dachu nie utrzymuje się woda, a jest ona skutecznie odprowadzana z dachu. Natomiast zalegający śnieg można usuwać samodzielnie lub zainstalować system odśnieżania dachu, dzięki czemu nie utrzymuje się on na konstrukcji. Jest to szczególnie zalecane w budynkach przemysłowych.

Przecieki, wilgoć i zagrożenie

Przez to, że pojawia się mit o zalegającej na dachu wodzie czy śniegu, panuje przekonanie, że dach będzie przeciekał, a poszczególne elementy konstrukcji będą nachodziły wilgocią, co zagrozi konstrukcji dachu i może doprowadzić do zawalenia się dachu. Jednak, jeśli dach został wykonany poprawnie, z wysokiej jakości materiałów, ryzyko to jest ograniczone do minimum. Dach posiada bowiem zarówno odwodnienie jak  hydroizolację, która skutecznie chroni przed przedostaniem się wilgoci do środka.

Brzydota i brak pomysłu

Dla wielu dach płaski to dach brzydki i taki też powstaje dom. Uważa się, że dach jest wykonany z papy, a przez to nie prezentuje się dobrze. Współczesne dachy płaskie mogą być pokryte różnymi materiałami. Estetyka wykonania uzależniona jest od koncepcji i budżetu właściciela oraz od firmy, która zajmuje się konstrukcją dachu płaskiego. Jeśli wybierze się dach zielony, może on stanowić idealne miejsce relaksu, dostępne tylko dla właścicieli lub mieszkańców budynku.

Mimo, że z dachami płaskimi jest wiele problemów (odśnieżanie, wilgoć, brak poddasza), to większość z nich można wyeliminować na etapie projektu i budowy dachu. Stosując wysokiej jakości materiały i nowoczesne systemy, można stworzyć bezpieczny i trwały dach płaski.