dachy plaskie - dlaczego warto
Dachy

Dachy płaskie – dlaczego warto

Dach płaski zyskuje na popularności w ostatnich latach. Mówi się o jego zaletach, ale czy fatycznie warto? Jakie argumenty przemawiają za jego budową, poza zyskaniem dodatkowej przestrzeni.

Dach płaski chroni przed wilgocią

Choć pojawia się opinia, że na płaskim dachu częściej gromadzi się woda, to jest to problem, który dotyczy tych konstrukcji, które zostały źle zaprojektowane. Jeśli dach posiada odpowiedni kąt nachylenia, jeśli wykonano odwodnienie i hydroizolację, woda nie pozostaje na powierzchni dachu. Im dokładniej jest zbudowany dach płaski, im lepszej jakości materiały i systemy zostały wykorzystane, tym niższe jest ryzyko przedostawania się wilgoci do elementów konstrukcyjnych dachu.

Energooszczędność

Dobrze przygotowana konstrukcja dachu i wykonanie termoizolacji z wysokiej jakości materiałów sprawia, że budynek z płaskim dachem wolniej oddaje ciepło. Dzięki temu jego ogrzanie jest zdecydowanie tańsze. Koszty ogrzewania są  niższe również dlatego, że dach płaski nie ma wolnych przestrzeni, które często pojawiają się przy dachach spadzistych. Pomieszczenie jest mniejsze, ale zdecydowanie łatwiej jest je ogrzać. W lecie natomiast nie nagrzewa się szybko, a użycie klimatyzacji jest tańsze.

Dobry przy polskim klimacie

Dach płaski doskonale sprawdzi się w polskich warunkach atmosferycznych. W pogodzie dominują bowiem albo skrajne temperatury, albo długotrwałe i intensywne opady deszczu lub śniegu, a także silne wiatry. Każdy z tych czynników mocno oddziałuje na konstrukcję dachu. Dach spadzisty jest zdecydowanie częściej narażony na uszkodzenia wywołane silnym wiatrem. W przypadku dachu płaskiego, który nie posiada odstających krawędzi, takiego ryzyka nie ma. Trudniej jest zerwać dach płaski, a ewentualne uszkodzenia mogą nastąpić wyłącznie wtedy, gdy z dachu nie usuwa się zalegającego śniegu. Jeśli obciążenie konstrukcji dachowej utrzymuje się przez dłuższy czas, ryzyko zawalenia jest większe. Jednak, jeśli posiada się odpowiedni system odśnieżający lub regularnie przeprowadza się odśnieżanie dachu, wówczas ryzyko to ograniczone jest do minimum.

Dach płaski, jeśli jest wykonany poprawnie, może przynieść wiele oszczędności właścicielowi budynku. Choć sprawia, że dom czy budynek przemysłowy nie będzie miał strychu, to jest to jedyna strata, z jaką należy się tutaj liczyć. Inwestycja w dach płaski jest opłacalna i warto się na nią zdecydować, bez względu na posiadany budżet. Oszczędności pojawiają się już po kilku sezonach grzewczych.